شرکت نفت میعاد کاسپین

قیمت مصالح ساختمانی تابستان 98 گران می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام مرکز آمار ایران، مصالح ساختمانی در آخرین آمار مربوط به فصل زمستان سال گذشته نسبت به زمستان سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد در تهران افزایش داشته است. با افزایش نرخ تورم، قیمت مصالح ساختمانی به یک باره گران شد.

به‌طوری‌که تورم گروه ایزوگام به بالاترین حد خود در سال گذشته رسید و از ۱۲۴ درصد فراتر رفت. این در حالی است که در بخش نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی گروه خدمات کمترین تورم را تجربه کرد و با تورم ۲۰ درصدی روبه‌رو است.
براساس برآوردهای انجام‌شده، تورم مصالح ساختمانی همچون سیمان با ۲۴ درصد، سنگ با ۲۷ درصد، آجر و بلوک با ۲۸ درصد، سرامیک با ۳۸ درصد، گچ و گچ‌کاری با ۴۴ درصد بوده است.

از سوی دیگر تورم شیرآلات، یراق‌آلات، شیشه، عایق حرارتی، نقاشی، تاسیسات برقی و آهن‌آلات به ترتیب ۵۶، ۶۲، ۶۴، ۷۵، ۷۶، ۷۹، ۸۱ و چوب نیز با گرانی ۱۰۰ درصدی روبه‌رو بوده است.

حال سوالی که مطرح می‌شود این است که قیمت مصالح ساختمانی در تابستان سال ۹۸ دوباره گران خواهد شد؟

افزایش نرخ کرایه‌ها قیمت مصالح ساختمانی را افزایش می‌دهد
در همین حال رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی تهران در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت مصالح ساختمانی مجدد گران می‌شود یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: با توجه به رکود عمیقی که در بخش ساخت و ساز وجود دارد، ممکن است در پایان نیمه نخست امسال بین پنج تا ۱۰ درصد قیمت مصالح ساختمانی گران شود؛ چرا که این افزایش قیمت ناشی از افزایش نرخ حمل و نقل است.

اسماعیل کاظمی افزود: سال گذشته قیمت هر یک از کالاها در بخش ساخت و ساز براساس نرخ تورم افزایش یافت؛ این درحالی است که امسال با افزایش ۳۶ درصدی نرخ دستمزد قیمت مصالح ساختمانی تنها اندکی جزئی افزایش می‌یابد.

نظر خودتان را ارسال کنید